Nova knjiga prof. Zorka
Tomislav Zorko, povjesničar je, doktor povijesti i nastavnik u Zdravstvenom učilištu. Pored predavačkog rada u našoj školi, istražuje, promišlja i objavljuje stručne i znanstvene radove i knjige. Krajem 2024. objavljena mu je knjiga „Odrastanje u Zagrebu između dvaju svjetskih ratova“.
U ime djelatnika naše škole, čestitam Vam, profesore, na još jednoj knjizi!
Iako prava dokumentaristička, knjiga je napisana na način da je čitatelj s interesom i lako prati. Tijekom čitanja nameću se usporedbe kako je bilo prije stotinjak godina, a kako je danas. „Odrastanje u Zagrebu između dvaju svjetskih ratova“ opisuje kako, zbog niza ekonomskih, političkih, socijalnih i kulturalnih razloga, odrastanje u Zagrebu između dva svjetska rata nije bilo lako. Opisuje okolnosti i navodi niz statističkih podataka, pojašnjenja, citata iz tadašnjih novina i ostale literature o tome kakve su bile okolnosti rađanja, smrtnost djece, obiteljski uvjeti. Opisuju se nerijetko teški uvjeti stanovanja većine zagrebačkih obitelji koje nisu pripadale bogatijem sloju stanovništva i u kojima su odrastala brojna djeca.
Usprkos teškim životnim okolnostima toga doba, bilo je, naravno, brojnih lijepih događaja za djecu i mlade. Knjiga opisuje uvođenje tjelesnog odgoja i izvannastavnih aktivnosti u škole. U to se vrijeme uvode: odlazak u kino i na kazališne predstave, đački izleti, ekskurzije, maturalne večere. Navode se osnovne i srednje škole koje su tada postojale u Zagrebu, od kojih možemo prepoznati neke koje i danas rade.
Pored velikog broja vrlo zanimljivih informacija, osobito mi se svidjelo što knjiga na više mjesta donosi popise riječi kojima su se mladi tih godina koristili i kopije razglednica koje pokazuju kako su izgledala gradska mjesta i zgrade, od kojih su neke još uvijek dio Zagreba, a nekih više nema. Još jedna od zanimljivosti je da je 2.siječnja 1932. osnovana prva Stanica za savjetovanje pri izboru zvanja, koja je završenim učenicima osnovnih škola trebala pomagati u odluci o nastavku školovanja: gimnazija ili strukovna/ zanatska škola? U knjizi se govori i o skrbi za djecu s posebnim potrebama, s kojima pojačani rad počinje 30-tih godina 20-tog stoljeća.
Za mene kao čitatelja, knjiga je izvor povijesnih podataka, ali i pomalo nostalgično putovanje u povijest moga grada, a svaki od budućih čitatelja sasvim će sigurno naći dijelove koji će baš njega osobito zainteresirati.
Zlatka Kozjak Mikić